Uppfräschade original Polaroidkameror från 80- & 90-talet!

Nu går det att köpa uppfräschade original Polaroidkameror från 1980- och 1990-talet. Kameran är en original Polaroid 600-kamera som har renoverats och utrustats med tillbehöret ”Impossible frog tongue” som skyddar filmen när den matas ut från kameran.

Polaroidkamerorna har restaurerats av The Impossible Project som passade på att köpa upp Polaroids sista fabrik där man har börjat nytillverka originalfilm till direktbildskameror för både fotografering i svartvitt och färg.

The Impossible Project ser som sitt uppdrag att återuppfinna analog direktbildsfotografering i en digital värld.

Polaroid 600 fungerar med Impossible 600-film och har automatisk blixt, fast fokusering och kontroller för att justera exponeringsnivåer för att ta ljusare eller mörkare bilder.

Här hittar du både Polaroid 600-kameror och Polaroid 600 film från våra samarbetspartners som går att köpa i Sverige.

Kommentera